//
you're reading...
Uncategorized

Biraz da sanat

15. yy’da tahtadan oyma ile yapılan ilk illustrasyon, 16. ve 17. yüzyıllarda oyma, kakma, 18. yüz yıllarda taş baskı gibi tekniklerden sonra, 19 yüzyılda özellikle romancılığın gelişmesi ile büyük bir hızlanma ve popülerlik kazandı. 1860’larda patlama yaptı, 1950 ve sonrasında bizlere Andy Warhol, Roy Lichtenstein gibi pop kültür ikonları katarak yoluna devam etti. Etti peki tam tanımı nedir illustrasyonun, o da yaklaşık olarak şöyle bir şeye tekabül ediyor; şekilden ziyade nesneye dikkat çeken bir çizim, resim, fotoğraf veya herhangi bir sanat eseridir. Amacı, sanattan ziyade, bir konuyu anlatmaya yardımcı olmaktır. Evet böyle takdim etmiş wiki bize bu sanat dalını. Bu alanda da acayip meşhur bir takım insanlara değdirmek istiyorum, mouseumu. Alanın önemli isimlerinden birisi Wall Street Journal’ın en bilinen çizeri Kevin Sprouls. Bugüne kadar Mercedes-Benz, Apple, British Airways, Newsweek gibi sayısız kurum için illustrasyonlar hazırlamış. Yazıda yer alan tasarımcıların yaptığı çalışmaları görmek için, soyadına bir tık ile hamle yapıp benim yazdıklarımdan fazlasını görebilirsiniz.
Bahsetmek istediğim bir diğer sanatçı ise Trevor Jackson, (firefox ile çalışmaz ise IE ile deneyin, naz yapıyor yer yer) Sprouls’a görece daha ‘underground’ tarzda işler yaptığını söyleyebilirim fakat, bunun sebebi çizim, duruş ve çalıştığı kişilerden kaynaklanıyor, zira eminim bu sanat dalını takip eden pek çok kişinin gözleri bu şahsı bir yerden ısırıyordur. Bir 80’ler hastası, bu utangaç(mış) adam esasında bir işte iyi olmakla yetinmeyip, bir eli sazda öteki eli hicazda yetişmiş bestecilikten, djliğe çok yönlü bir kişilik. Minimalist çizginin bu önemli ismi aralarında Soulwax, Four Tet, Fridge, Queen Latifah, The Rapture gibi isimlerin bulunduğu müzisyenlerin albüm kapaklarını tasarlamış.
Son olarak ultra delüx blogumda yer almaya hak kazanan zat ı muhterem, sektöre girdiği 1995 yılından itibaren, yeteneğiyle büyük bir yükselişe geçen Matt Herring. 13 yıl gibi bir süre geçtikten sonra 2008 yılında BBC’nin 75. yıl logosunu tasarlayacak kadar yüksek bir kariyer basamağına gelen(ne yiyip ne içiyorlarsa bu insanlar o kafayı açmak için meraktayım dibine kadar), Herring bununla kalmayıp, Nike, HSBC, Toyota, Mtv, IBM, The Times gibi yüce ikonlarla çalışmış piyasanın aranan isimlerinden olmuş, 9muş 10 olmuş.
Böyle de insanlar var, illustrasyon güzel bir şeydir, havalar ısındı, gönlümde pixeller açtı diyerek sözlerimi burda noktalıyorum, sanmayın ki giriş-gelişme-sonuç gibi bir şekil ile yazımı kapatacağımdır, yok öyle bir şey, “adamlar yapmış abi” diyelim ve dağılalım.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: