//
you're reading...
Elektrink & Elenktronik

Bunlar hayat kurtarır


Efendim faideli bir takım internet adreslerini vererek sizlere günün anlam ve önemini ifade etmek istiyorum. Günün bir anlam ve önemi yok efendim, fekat ben bugünü anlamlı kılmak istiyorum, arzularımı dizginleyemiyorum, koşar adım ilerliyorum. Yazıda vereceğim sitelerin genel özelliği içerik bombardımanına sahip olmaları, ilgilendikleri alanla ilgili engin, bir kova dolusu çeşitliliğe sahipler. Akabinde bir sürü şeyi tek çatı altında toplayarak size daha az mouse hareketi ile daha çok şey sunuluyor, sunuluyor ki aman bir taraflarınız eskimesin, anca hazır yiyin, püü size. Öncelikle nacizane sağ kolumuz, burnumuzun sol deliği, kolumuzun eklem yeri, gözümüzün çapağı haline gelen bilgisayarı kullanan herkes için program indirmek, kurmak, ihtiyaç değil zorunluluk, bilgisayara biraz da hakimseniz bu programlar 3-5 derken gidiyor, daldan dala konuyorsunuz ve son evrede ise “geek” sıfatı ile bilmediğiniz program kalmıyor, sizin ne eksiğiniz var ki, buyrun majorgeeks‘e dünyalar kadar programı indirin, inceleyin, için, sıçın naparsanız yapın işte. Bilen çok insan vardır tahminen ama bunu da yazmadan duramıyorum, gazeteoku, adı üstünde tüm gazeteler bir arada, öte yandan gazetelerin web sitelerinden güncel haberler de direk olarak sitede spot oluyor, manşet oluyor akıyor. Yalnız dikkat etmek gereken husus kendilerinin özellikle spor haberleri başta olmak üzere bolca, ŞOK ŞOK ŞOK tripli haberlere yer vermesi, başlıkların hafif sansasyon, biraz abartılı ilgi çekicilik sitili üzerine kurulması. Yine de tüm gazete ve büyük internet haber sayfalarını bir arada tutması ve şu güzel 2008 Avrupa şampiyonasında tüm maçların gollerini direk olarak koymaları hoş bir durum. Bir diğer ekstra faideli site ise w3schools, site tasarlamak ile ilgilenenler, yeni yeni bu işlere kalkışanlar ya da html biliyorum ama birde xml öğreneyim, aman tanrım ne kadar zekiyim şak diye css de öğreneyim gibi amaçları olanlar için 49 kupona dev kaynak! Sitede dolu tip ve program kodlama listelerini bulabilirsiniz, he ben bir cacık anlıyor muyum, hayır, yoksa zaten kendi sitemi yaparım, havamı da yaparım, bebek’te 3-5 tur atarım. Ve son kıyağım ayakkabılarla ilgili, kendim henüz denemeye üşenmekle birlikte çok hoşuma giden bir site var ki kendisi ayakkabı bağcıkları ile ilgili bir bağlama yöntemi kaynağı. Evet adam oturmuş 34 farklı ayakkabı bağcık modeli çıkarmış, çok acayip işler var, çok şekil şeyler bulup uygulamak işten değil efendim. Tüm modellerin yanında, yapması zor mu kolay mı, çabuk çözülüyor mu gibi özellikler vs. de var. Kaldı ki adam yaptığı bir hesapla, üzerinde 12 bağcık deliği olan bir ayakkabı ile yaklaşık 2 trilyon, evet yanlış duymadınız 2 trilyon bağlama modeli yapılabileceğini söylüyor, yazının sonuna o hesaplama kısmını aktarmayı borç biliyorum. 2 trilyon – 34 model = x , işte hesap edip gerisini siz bulun, gerçekten über amaçsız bir hayatınız varsa sizi mezara kadar götürür o iş. Aha da sitenin adresi, bağcık.

Dipnot: Bahsettiğim 2 trilyon farklı bağcık modelinin matematiksel hesaplanışı, artık ne işinize yarıycak böyle sapık bir bilgi onu ben de bilmiyorum, buyrun yiyin;
“It hardly seems possible that there could be quite
that many ways to feed a lace through 12 eyelets! So let’s look at the mathematics:

  • Feed through one of 12 eyelets from either inside or outside. That’s 24 possible ways to start.
  • Continue through one of 11 remaining eyelets from either inside or outside (x 22 more ways).
  • Then 10 remaining eyelets (x 20 more ways). We’ve only gone through three eyelets and we’re already up to 24 x 22 x 20 = 10,560 ways!
  • By the time we reach the last eyelet (x 2 more ways), the possible ways have multiplied to 24 x 22 x 20 x 18 x 16 x 14 x 12 x 10 x 8 x 6 x 4 x 2 ways, a staggering total of 1,961,990,553,600.”
Reklamlar

Tartışma

Bunlar hayat kurtarır” için bir yanıt

  1. Enterasanmış gerçekten.

    Posted by TTNet Borc | 24/10/2010, 2:32 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: