//
you're reading...
AFDSSAD

Urban legends ya da tıptaki adıyla; şehir efsaneleri

Benim bir arkadaş var…Hop hop hop dur bakalım, “benim bir arkadaş var..”, “bir arkadaş anlattı…”, “geçen Sami abi söyledi…” şeklinde başlayan cümlelerle arama her zaman 9 metre 15 cm mesefa koyarım, çünkü ne zaman böyle bir cümlenin uzay boşluğuna yaptığı salınımları yakalasam sonu “yok artık” ile bitiyor. “Bizim Nalan’a bir mektup gelmiş o koka kola varya onun içinde fare oluyormuş, tarlayı biçerlerken ayırt edemiyorlarmış, öyle makina arasında presleniyormuş…” Bravo be, vallaha mı? Yani bu senin o güzel aklına yattı, demedin ki o şirkette 89128791190 tane adam çalışıyor, bunun işçisi var, bilim adamı var, teknisyeni var, osuruğu var pısırığı var ama fare ile tahılı ayırt edecek, temizleyecek teknolojiyi bulmamış olabilirler? Atom enerjisiyle çalışıyor çünkü onu yapacak alet.Bireeeh, üühhh be arkadaş. Dur dur, hemen kızma, esas haberi duymadın abi, bu maili yollamazsan Ağutosta Msn paralı olcakmış!! “ATIYOSAAAN??!”. Yolladınız di mi bir de inanıp sizi allah naapmasın, maymun ettiniz kendinizi ‘nolur-nolmaz’ forwardları ile . İşin kötü tarafı bu yazıyı da 10 arkadaşınıza göndermezseniz 3 vakte kadar rüyanıza girecek Tibetli kambur bir rahipten kötü haber alacaksınız, kusura bakmayın bende lanetten kurtulayım diye yaptım, yan basmiyim diye sağlama aldım kendimi. Şimdi sizi son yıllara damgasını vurmuş 5 Şehir Efsanesi ile başbaşa bırakıyorum.

Şehir Efsaneleri Top 5’de bakalım bu hafta listenin zirvesinde kim var!?(Bu kısmı Cem Ceminay seslendirmesiyle hayal ediniz.)
1.Microsoft/AOL bu maili gönderen herkese 245 dolar veriyor!
Evet bu efsane unutulmazlar ve en salakça uydurulmuş, daha kötüsü dünyanın dört bir yanındaki gubik yüzbinler tarafından inanılmış efsanedir sayın müşterilerim. Olay şuydu ki maili gönderdiğiniz her kişi için 245 dolar alıyoruz ve Microsoft 2 hafta geçmeden çeki mailimize yolluyor, yolladığınız mailler takip edilecek böylece Microsoft yaptığı araştırma ile piyasanın en büyük şirketi olduğunu kanıtlayacak… Ya siz manyak mısınız, rüyanıza zenci program coderları mı girdi?
2.Amerikan iç savaşı sırasında, bir askerin penisinden geçen bir kurşunun verandasında oturan bir kadının içine girmesi sonucunca kadın hamile kaldı! Ya nerden başlasam bilemiyorum ki, fantezi desen denmez, hayal gücü desen denmez, bu ne biçim şey arkadaş, bu nasıl bir akıl, bu nasıl bir beyin, aklım boşaldı. Bu arada bunun gerçek olamayacağı zira kurşunun o hızlı girerse spremi yakacağının bir deneyle kanıtlanmış olması da başka bir dimağ durduran, kafa bırakmayan olay bacım afedersin.
3.Cep telefonun yanında duran yumurta radyasyondan pişiyor! 1 yumumurta, 2 cep telefonu ile yapılan şu meşhur yumurta pişirme(2 arama halindeki telefon arasında 60 dk tutulan yıbırtanın pişmesi hadisesi) ya da başka bir efsanedeki patlamış mısır pişirme olayını duymuş olabilirsiniz. Yine mail teknolojisiyle kapı kapı dolaşan bu efane New York Times yazarı Paul Adams’ın bile köşe yazısına çıkacak kadar meşhur olmuş. Sonuç? Üzgünüm değil 2 cep telefonu, 100 cep telefonu bile aktif olarak kullanılırken arasında kalan garibim köy tavuğunun evladı al yanaklı yumurtamız pişmemiş, pişememiş.
4. Coca-cola’nın asıl rengi yeşilmiş, çok fazla kola içen bir üniversiteli karbon monoksit zehirlenmesinden ölmüş, Fanta naziler tarafından icat edilmiş vs vs… Evet ben kendimi bildim bileli hiçbir vakit olmadı ki kola hakkında bir yaratıcı fikir ortaya atılmamış olsun, colanın içinde bekleyen dişin ya da metalin erimesi olsun, noel baba imajının Coca-Cola’dan tarafından yaratılması olsun deli divane gibi sürekli bir laflar dolanıp durmuştur. Sanırım Coca-Cola ile aklınızda tek soru işareti bırakmayacak bilgi soğuk içilmesinin gerekliliği.
5.The Beatles’ın ilk kez televizyona çıktığı The Ed Sullivan Show esnasında ABD’de suç oranı tabana indi! Evet tabi ki böyle bir şey gerçekleşmemiş, grubun bilinen sapık, hırsız ve katil türleri üstünde yatıştırıcı etkisine rastlanmadı. Ayrıca 1950’lerde Superman’i oynayan George Reeves rolünün etkisine kapılıp kendisinin de süper güçleri olduğunu düşündüğü için uçmaya kalkışırken ölmedi. Clark Gable sarhoş olarak araba sürerken bir yaya çarpıp ölümüne sebep olmadığı gibi MGM firması da olmayan bir olayın üstünü kapamakla uğraşmadı. Bunlarda şöhretler dünyasından bir üçleme olarak yer alsın buracıkta.

Görüldüğü üzere torba olmayıp büzülemeyen ağızlarımız ve okuyana&dinleyene olduğu yerde perende attıran bu efsanalere hergün bir yenisini ekliyor, saçmalıklar daldan dala, daldaan dalaaa yayılıyor efendim. İçinizi ısıtacak bu sımsıcak hikayelerle(!?) sizi baş başa bırakırken bir kez daha gök tengri tepenizden baksın diyorum.

dipnot: bu yazıyı 10 kişi yollamazsanız fena tırtlarsınız bak şakam yok, valla...
Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: