//
you're reading...
AFDSSAD

Tarihi hiç böyle görmediniz!

Şüphesiz ki akıllı insan her gördüğüne inanmayan, görse de inanmayan, iyice abartıp bir halta inanmamaya başlayıp karşısındakini çileden çıkartan, bazı bazı küfür de yemişliği bile olan insandır. Lakin her akıllı insan bilgiye eşit miktar ve boyda erişemediğinden zaman zaman fevkalade büyük yanılsamalara düşmektedir. Hoş, akıllı insanın da tırtı mevcuttur, yok demiyorum. Zekisiyle, aptalıyla milyarlarca insanı etkileyen tarihi olaylar ve bilimsel bazı gerçeklerin, esasında gerçekte görüldüğünden ne kadar farklı olduğunu açıklamak adına kah çok afedersiniz bazı haysiyetsiz, üç kağıtçı sahtekarın yaptıklarını su yüzüne çıkardım, kah söylenmemiş gerçekleri ortaya koymaya karar verdim.

İşte karşısınızda tamamiyle tarafsız ve bir kucak dolusu belgeye dayandırılarak (böyle yaslamak suretiyle) hazırlanmış, insanlık tarihine damgasını vurmuş pek çok hayati mevzu hakkındaki hakikatler;

-Eiffel kulesi yükseldikçe eldeki demir ve civataların bittiğini fark eden usta başı, kalın başlayan kuleyi, iyice incelterek düdük kadar bırakmak suretiyle bitmiştir. Kule bittiğinde boyu planlanandan 24 metre daha kısa kalmıştır.

-Star Wars filminde kullanılan savaş gemilerinden bazıları gerçekten uzaylılardan ödünç alınmıştır. Bu araçlardan Death Star çekimler esnasında yanlışlıkla patlatılmış, karşılığında sahibine,  “Çekle senetle ödeme yapayım abi, beni burda herkes bilir” diyen  George Lucas tüm set çalışanlarının önünde aracın sahibi tarafından tartaklanmıştır. “Napayım lan ben şimdi, canını mı alayım lan senin, söyle napayım?!” diyerek bağıran araç sahibi zorlukla yatıştırılarak Titan II roketiyle evine yollanmıştır.

-Botanik bilimi yapraktan sarma dolma yapılabildiğini fark eden Fransız asıllı Matmazel Julie Sartoine’in, bu diğer otlardan da koysak ya yemeklere esasında demesiyle resmen kayıtlara geçmiş ve yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

-1845 yılında İrlanda’da başlayan Büyük Patates Kıtlığı, fast food sektörünün öncülerinden Ronald McDonald’ın büyük büyük babası Patrick Henry McDonald’ın başının altından çıkmıştır. Dünyamızın patatesinin köküne kibrit  suyu döken bu iblisler yüzünden 10 gram patates kızartması 3 TL’den satılır olmuştur.

-İnsansız uçak olarak tanıtılan tüm casus uçakları esasında cüceler tarafından kullanmaktadır. Ölürse de belli olmaz, ufacık bir şey zaten, denilerek sektöre istihdam edilen cücelere karşı yapılan büyük terbiyesizliktir.

-Sanat sanat için midir yoksa halk için midir sorusu ilk kez Aztekler tarafından ortaya atılmış, bu konuda çıkan tartışmalar koca devletin çöküşüne sebebiyet vermiştir.

-Tayland ilk kurulduğunda içinde oturacak insan bulunamazken, bugün uygun kiraları sayesinde 70 milyonluk bir ülke haline gelmiştir, bu başarılarıyla Tayland’lı emlakçılar halkın gözünde kahraman sayılır.

-Tarihte ’emanete hıyanet’ ilk kez 1872 yılında Britanya Kolumbiyası’nda yer alan New Westminster’da gerçekleşmiştir.

-Futbolda ilk Hat Trick Ürdün’de yapılmış ama İngilizce bilen olmadığından ne yapıldığı anlaşılamamıştır.

-1897 yılında Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek Benz firmasını ziyaretinde,”İyi hoş araba yapmışsınız da adı biraz sönük kalmış be hocam” demiş, bunun üzerine firmanın adı Mercedes-Benz olarak değiştirilmiş ve dünyanın en büyük markalarından birisi ortaya çıkmıştır. İsmi çok önemli abicim.

-Güney Kore’nin kenarlarını toprakla doldurup inceden bir kıta yapmaya hallenen Park Eunsik kaçak hafriyattan yakalanarak hapse atılan ilk başbakan olmuştur.

-Einstein’ın  20 dakika uyuyuyorum yetiyor diye anlattığı ‘Polyphasic uyku’ ile millete gaz verdiği, eve kim gelse “Ben de daha şimdi yattıydım” diyerek insanları kandırdığı ama kimse yokken fosur fosur uyuduğu, eski sevgilisi Bernadette Helinbrough’un Daily Mail gazetesindeki bir röportajı sırasında açıklanmıştır.

-Güneş enerjisiyle çalışan ilk hesap makinesi 1938 yılında İngiliz mucit Elton Mccoy tarafından icat edilmiş, sürekli kapalı hava sebebiyle çalıştıramadığı cihazı “Lanet gelsin sana(God damn you)!” diyerek bir öfkeyle arkadaşı olan, Casio firmasının o günkü sahibi Syang Lei Mo’ya vermiştir.

-Termodinamik sadece toplama çıkarma yaptıklarının anlaşılmasını istemeyen iki bilim adamının karizma yaratmak için uydurdukları bir isimdir. Böyle bir bilmin aslı yoktur, riyadır. O iki adamın ismini de vermiyim bak şimdi, rezil olurlar.

-Dünyadaki ilk kovboy filmi 1351’de Güney Afrika’da çekilmiş fakat henüz sinema icat edilmediğinden rafa kaldırılmıştır.

-Tenis ilk kez Mayalar tarafından bulunmuş ama çok yorduğundan devam edilmemiştir. Aynı adamlar üşengeçlikten takvim yazmayı da bırakmıştır.

-Kazıklı Voyvoda’nın kullandığı kazıklar tahta değil suntadır. Uygun maliyeti ile tercih sebebi olmuştur, zira Voyvoda açıkgöz bir adamdır.

-Başak Burcu karısına hiçbir burcu beğendiremeyen Zeus tarafından icat edilmiş, Yunanlılara alın bak ben böyle bir şey yaptım denerek verilmiştir.

-Japonya, ailesiyle anlaşamadığı için başını alıp adaya giden evdeki ufak kardeşin, 4-5 çocuk derken iyice çığırından çıkmasıyla kurulmuştur.

-Darth Vader’ın en sevdiği yemek Ispanaklı Börek, Mantı ve Saç Kavurmadır. Gerçek bir şarap koleksiyoneridir.

-CIA 1947’de 4 kafadar tarafından sağı solu röntlemek için kurulmuş bir dernek(çete demiyor da dernek diyo ayı) iken bugün kendini bilmez bir devlet organı haline gelmiştir.

-Jeoloji 1879’da gömü altın arayan Sir Albert Rinzky tarafından ortaya çıkarılmış uydurma bir bilim dalıdır, boşuna toz kaldırılmaktadır.

-Kübrick’e arkadaşları ilkokulda Kibrik, Kibrit, Kiprik diye diye gülmüş Stanley’i taşşak oğlanı etmişlerdir.

Lütfen siz de tarih diye size yutturulmaya çalışılan bilgilere körü körüne inanmayın, şüpheciliğinizi ve içinizdeki aydını, en hasından entellektüeli asla kaybetmeyin, lütfen. Bak lütfen diyorum.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: